Relacja ze Szkoły Górnictwa Odkrywkowego 2017

21/06/2017 | Autor: mack

W dniach 11-14 czerwca 2017 r. w Kościelisku koło Zakopanego odbyła się V edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego. Organizatorem tej konferencji była Katedra Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie.

*

Głównym przesłaniem „Szkoły Górnictwa Odkrywkowego” jest  przekazywanie najnowszej wiedzy dotyczącej praktycznych zagadnień górnictwa odkrywkowego oraz wymiana doświadczeń w celu wypracowania tzw. „dobrych praktyk w górnictwie”.

*

Patronat honorowy nad tegoroczną Szkołą objęli: Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii, dr inż. Adam Mirek – Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, prof. Tadeusz Słomka – Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Wacław Dziurzyński – Przewodniczący Komitetu Górnictwa PAN oraz prof. Józef Dubiński – Prezes SITG.

1

Uczestnicy SGO2017 (fot. S. Malik)

*

W obecnej edycji wzięło udział 230 osób. Reprezentowali oni instytucje naukowo-badawcze związane z górnictwem, przedstawicieli urzędów górniczych oraz kopalń odkrywkowych, a także firm  zaplecza technicznego.

W tym roku, głównymi sponsorami tego wydarzenia były firmy: FAMUR FAMAK S.A., Sempertrans Group, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Bestgum Polska Sp. z o.o., Austin Powder Polska Sp. z o.o., Fuchs Oil Corporation Sp. z o.o., Kopalnie Dolomitu S.A., Geotronics Polska Sp. z o.o oraz WKG Sp. z o.o.

Patronat medialny objęło w sumie 12 czasopism i portali branżowych związanych z górnictwem odkrywkowym.

Obrady rozpoczęły się od wręczenia nominacji członkom Zespołu Sekcji Technologii Górniczych Komitetu Górnictwa PAN jak również wręczono wybranym osobom, którzy wspierają działalność branży górnictwa odkrywkowego zaszczytny tytuł „Przyjaciel Górnictwa Odkrywkowego”.

2

Członkowie Zespołu Sekcji Technologii Górniczych Komitetu Górnictwa PAN (fot. S. Malik)

3

Laureaci tytułu “Przyjaciel Górnictwa Odkrywkowego” (fot. S. Malik)

*

Jako pierwsi swoje wystąpienia mieli przedstawiciele diamentowego sponsora – firmy FAMUR FAMAK S.A. Przedstawili oni potencjał techniczny w budowie maszyn podstawowych dla górnictwa odkrywkowego, w tym realizację wartego ponad 26 mln Euro projektu budowy dwóch koparek wielonaczyniowych dla kopalni w Bułgarii. Następnie prof. Zbigniew Kasztelewicz z AGH omówił problematykę prowadzenia działalności odkrywkowej w różnych krajach świata. W pierwszym dniu obrad poruszane były także zagadnienia związane z najnowszymi uregulowaniami prawnymi dotyczącymi prowadzenia eksploatacji metodą odkrywkową z zaznaczeniem wypadków oraz zagrożeń naturalnych. Skupiono się także na  problematyce pozyskiwania koncesji wydobywczych.

Pierwszy dzień obrad uwieńczył występ kabaretowy Marcina Dańca.

4

Adam Mirek – Prezes Wyższego Urzędu Górniczego podczas obrad SGO2017 (fot. S. Malik)

*

W drugim dniu obrad dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje naukowców z Politechniki Wrocławskiej, które dotyczyły prawidłowej diagnostyki koparek i przenośników taśmowych w kopalniach odkrywkowych. Swoje najnowsze osiągnięcia pokazali także przedstawiciele światowych producentów maszyn górniczych jak: KOMATSU, CATERPILLAR czy LIEBHERR.

W tym dniu skupiono się także na nowoczesnych rozwiązaniach związanych z produkcją kruszyw. Uwagę zwróciła prezentacja K. Mączki dotycząca inwestycji w prasę hydrauliczną w kopalni Trzuskawica. Nie zabrakło także tematyki eksploatacji węgla brunatnego, z budową i monitorowaniem maszyn górniczych oraz optymalizacją pracy układów odwadniania kopalń. Tutaj w głównej mierze swoimi doświadczeniami dzielili się pracownicy kopalń w Bełchatowie, Koninie i Turowie. Ostatnim blokiem tematycznym w tym dniu były rozwiązania stosowane w technice strzelniczej.

Trzeci dzień należał w głównej mierze do pracowników Katedry Górnictwa Odkrywkowego, którzy przedstawili wyniki swoich najnowszych badań.

Szkoła Górnictwa Odkrywkowego 2017 pokazała, jak wiele zmian i nowych rozwiązań technicznych co roku wprowadzanych jest do branży górnictwa odkrywkowego. Aby móc zachować konkurencyjność, konieczne jest innowacyjne podejście do biznesu górniczego, śledzenie nowości pojawiających się w branży oraz optymalizacja prowadzonych procesów technologicznych.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną Szkołę Górnictwa Odkrywkowego w roku 2018.

*

Wszystkie informacje oraz fotorelacja z tego wydarzenia zamieszczone zostały na stronie www.kgo.agh.edu.pl/sgo2017 oraz na profilu facebook KGO https://www.facebook.com/pg/Katedra-G%C3%B3rnictwa-Odkrywkowego-WGiG-AGH-577153452438235/photos/?tab=album&album_id=864689360351308.